Az emberek foglalkozásai a nedves szubtrópusokon. Oroszország természetes területei

A környező világról szóló óra leírása 4. osztályban„Technológiák a kritikus gondolkodás fejlesztésére olvasáson és íráson keresztül” című technikák felhasználásával.

Befejezve : tanár általános osztályok GBOU 3. számú Középiskola Smyshlyaevka Peredriy Olga Gennadievna.

Az óra témája: A meleg tenger mellett. Szubtrópusok. Természeti terület Fekete-tenger partján Kaukázus.

Az óra helye az órarendszerben ebben a témában:13. lecke a 20-ból a „Natív terek körül” részben

Az óra céljai:

  • ismertesse meg a tanulókkal a fogalmakat trópusok és szubtrópusok , With földrajzi elhelyezkedés zóna, jellemzői, növény- és állatvilága, az emberek gazdasági tevékenysége;
  • elképzelést alkotnak a Kaukázus Fekete-tenger partvidékének természetes övezetéről;
  • fejleszteni a földrajzi térképpel való munka képességét;
  • fejleszti a beszédet, a megfigyelési, érvelési, következtetési képességet.

Tervezett eredmények:

  • a diákok megtanulják megtalálni és megjeleníteni a szubtrópusokat Oroszország térképén;
  • jellemez természeti viszonyokés növényvilág;
  • hasonlítsa össze a szubtrópusi zónát a sivatagi övezettel;
  • megérteni a Kaukázus tengeri partvidékének fontosságát az emberek egészsége szempontjából, és e zóna természetének védelmének szükségességét.

A leckében használt TRKMChP technikák:igaz és hamis állítások, szöveggel való munka és táblázat kitöltése, hangulathőmérő

Az óra előrehaladása

I Szervezési pillanat.

1. Kihívás.

II Ismeretek felfrissítése. Vizsgálat házi feladat. Teszt

A1. Milyenek az időjárási viszonyok a sivatagban?

1) forró nyár, kevés csapadék

2) forró nyár, kemény tél

3) meleg esős nyár

4) rövid forró nyár

A2. Milyen tüskés növényt esznek szívesen a tevék?

1) juzgun 3) teve tövis

2) rács 4) kaktuszok

A3. Melyik állatot nevezik „a sivatag hajójának”?

1) saiga 3) corsac

2) teve 4) szkarabeusz

A4. Mik azok a dűnék?

1) állatok 3) homokaknák

2) növények 4) porviharok

B1. Melyik állat használ hosszú, erős lábakat, hogy 3 m magasra ugorjon?

1) saiga 3) ragadós száj- és körömfájás

2) corsac 4) jerboa

B2. Milyen bogarat imádtak Az ókori Egyiptom mint egy istenség

1) szépségbogár 3) sötétbogár

2) szkarabeusz 4) szarvasbogár

C1. Hogyan alkalmazkodtak az állatok a sivatagi körülményekhez

1) vastag bőrük van

2) nappal a homokba temetik magukat, és éjszaka táplálkoznak

3) hosszú ideig víz nélkül maradhatnak

4) a növények elfogyasztásával megkapják a szükséges nedvességet

C2. Melyik környezeti problémák létezik a sivatagokban?

1) a sók felhalmozódnak a talajban a túlzott öntözés miatt

2) az állatok nem megfelelő legeltetése miatt több a vándorló homok

3) a talaj bányászat miatt szennyezett

4) a saigák száma csökken az orvvadászat miatt

III Tevékenységi önrendelkezés.

Szinte az összes természeti területet bejártuk, északról délre utazva rajtuk keresztül. De talán van még egy természeti terület, amit érdemes megismernünk?

Fogalmazd meg az óra témáját! Tűzz ki célokat.

Minden tanuló asztalán van egy papírlap nyilatkozatokkal. Ezeket együttesen olvassuk, mindenki tesz egy „+” jelet, ha igaz, „-”, ha hamis, minden állítás mellé.

1. A szubtrópusi erdőzóna a Fekete-tenger partján található. (+)

2. A szubtrópusi övezet hazánk nagy területét foglalja el. (-)

3. A szubtrópusi zóna az Urál-hegység közelében található. (-)

4. A szubtrópusi zónát mérsékelten forró nyár és meleg tél jellemzi. (+)

5. A szubtrópusok növény- és állatvilága igen változatos. (+)

6. A térképen a szubtrópusi zóna sárga színnel van jelölve. (-)

7. A Fekete-tenger partján bálnák, tengeri teknősök és fókák élnek. (-)

8. A kajszibarackot, az őszibarackot és a fügét a Fekete-tenger partjának kertjében termesztik.(+)

IV Munka az óra témájában.

2. Megértés.

Beszélgetés.

Lapozzunk a térképre. Hol található a szubtrópusi erdőzóna? (A tengerparton található. Az egyik oldalon a Kaukázus-hegység, a másik oldalon a Fekete-tenger.)

Mekkora területet foglal el ez a zóna? (Nagyon kis területet foglal el.)

Hogyan melegítik fel a napsugarak a földfelszínt a trópusok közelében?

(A nap sugarai szinte függőlegesen esnek.)

Melyik termikus zónában található a szubtrópusi zóna? (A mérsékelt égövben, de közel az északi trópushoz)

A zóna elhelyezkedése a csodálatos éghajlat és természet titka. A nap nyáron felmelegíti a tengert, majd télen a tenger meleg levegőt bocsát a part felé. A Kaukázus-hegység közel van, közvetlenül a part mellett.

Milyen magasak ezek a hegyek? (Magas hegyek)

Igaz, ezek magas fiatal hegyek, gátat szabnak a hideg északi szélnek, így a tengerparton mérsékelten forró nyár és meleg tél van. sok a csapadék. A tenger nagy mennyiségű nedvességet küld a szárazföldre, és azt a hegyek is visszatartják.

Mik azok a trópusok? (A trópusok egy termikus zóna, amely az Egyenlítő mindkét oldalán található.)

A „sub” előtag latinból fordítva azt jelenti, hogy „alatt”. Tehát mik azok a szubtrópusok? (Ez a trópusok alatti terület)

Pontosabban a trópusi zóna közelében. A szubtrópusi zóna hazánktól délre található, itt, a Fekete-tenger partján pedig csak egy darab.

(az utolsó sor kitöltve, az előzőek az előző leckéken vannak kitöltve)A táblázat minden sora színben egy adott természeti területnek felel meg.

Természetes

zóna

Éghajlat

Növényvilág

Állatvilág

Tevékenység

személy

Sarkvidéki

Tundra

Tajga

Vegyes erdők

Széleslevelű erdők

Sztyeppék

Sivatagok

Szubtrópusok

A táblázat második oszlopának kitöltéséhez olvassa el a tankönyv 3. bekezdését a 98. oldalon.

Miért jellemző ez az éghajlat a szubtrópusi övezetre?

Töltse ki a harmadik oszlopot a 100. oldal 1. és 2. bekezdésének elolvasásával.

Milyen növények találhatók a szubtrópusokon, de nem a mi övezetünkben?

Töltse ki a táblázat negyedik oszlopát a 101. oldal 1. bekezdésének elolvasásával

Milyen állatok találhatók a szubtrópusokon?

Egészítse ki az utolsó oszlopot a 99. oldal 1. és 2. bekezdésének elolvasásával.

Testnevelés perc.

„Lazy Eights” - rajzoljon „nyolcakat” a levegőben vízszintes síkban mindkét kézzel háromszor, majd mindkét kezével.

„Sapka a gondolathoz” – óvatosan görgesse fülét a felső ponttól a lebeny felé háromszor.

„Villogás” – villog minden be- és kilégzéskor.

V A vizsgált anyag konszolidációja.

VI Reflexió.

3. Reflexió.

Térjünk vissza a kijelentésekhez. Ellenőrizze, hogy mindenhol megfelelően helyezte-e el a táblákat? Értékelje munkáját hangulathőmérők segítségével.

Azt javaslom, hogy töltsön ki egy tesztet, amely segít eldönteni, hogy mindent megértett-e a leckében.

TESZT „A Kaukázus Fekete-tenger partja”

1. A Kaukázus Fekete-tenger partja található….

a) az ország erdőövezetében
b) az ország szubtrópusi övezetében
c) az ország sztyeppei övezetében

2. Oroszország szubtrópusai

a) hatalmas terület az ország közepén
b) hatalmas terület az ország keleti részén
c) egy kis terület a Fekete-tenger partján

3. A következő fák gyakran megtalálhatók a szubtrópusi hegyoldalakon:

a) bükk, gesztenye
b) vörösfenyő, vörösáfonya
c) éger, hárs

4. A Fekete-tenger partján élőben:

a) kabóca, sáska, sáska
b) csikók, sötétbogarak
c) skarlátbogár, vízi lépegetők

5. A Fekete-tengert a következők lakják:

a) krokodilok, anakondák, fókák
b) medúza, delfinek, lepényhal
c) cápák, szőrfókák, teknősök

6. A szubtrópusi övezetben:

a) mérsékelten forró nyár és meleg tél
b) forró nyár és mérsékelten hideg tél
c) mérsékelten meleg nyár és hideg tél.

VII Összefoglaló.

Mit tanácsolna azoknak a barátainak, akik a kaukázusi Fekete-tenger partjára mennek nyaralni? (Vigyázzunk a természetre, ne dobjunk szemetet a partra, viseljünk sapkát, csak felnőttekkel ússzunk stb.)

VIII Házi feladat.

Technológiai térkép

Tanár Peredriy Olga Gennadievna

Dátum: 2014.12.10

4 V osztály

Az óra témája U meleg tenger. Szubtrópusok. A Kaukázus Fekete-tenger partjának természetes övezete.

Az óra típusa Lecke az új ismeretek elsajátításáról

Célok:

  • Fejlődési: fejleszteni az oktatási együttműködés szervezésének képességét és oktatási tevékenységek társaival, fejlessze a földrajzi térképpel való munka képességét.
  • Nevelési: ismertesse meg a tanulókat a fogalmakkal trópusok és szubtrópusok , az övezet földrajzi elhelyezkedésével, jellemzőivel, növény- és állatvilágával, emberi gazdasági tevékenységeivel, hogy képet alkosson a Kaukázus Fekete-tenger partvidékének természetes övezetéről;
  • Nevelési: fejleszti a kommunikációs készségeket és a saját tevékenység értékelésének képességét;
  • Tervezett oktatási eredmények: a diákok megtanulják megtalálni és megjeleníteni a szubtrópusokat Oroszország térképén; jellemezze a természeti viszonyokat és a növényvilágot; mondjon példákat az élő és az élettelen természet kapcsolatára; hasonlítsa össze a szubtrópusi zónát a sivatagi övezettel; megérteni a Kaukázus tengeri partvidékének fontosságát az emberek egészsége szempontjából, és e zóna természetének védelmének szükségességét.

Módszerek: verbális, információfogadó (információ átalakítása), keresés, kognitív reflexív, TRKMChP technikák (szöveggel való munka és táblázat kitöltése, igaz és hamis állítások)

Formái: frontális, csoportos, egyéni

Oktatási források: multimédiás óra támogatás, fizikai térkép Oroszország, természeti területek térképe

Lecke szakasz

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Megalakult UUD

én Szervezési pillanat

Érzelmi hangulatot teremt az osztálytermi munkához.

Személyes UUD: pozitív motiváció alakul ki

II Házi feladat ellenőrzése

III Az ismeretek frissítése

Hívás

Igaz és hamis állítások.

Minden tanuló asztalán van egy papírlap nyilatkozatokkal. Ezeket együttesen olvassuk, mindenki + vagy - jelet tesz az egyes állítások mellé.

Határozza meg tudásszintjét ebben a témában

Fogalmazd meg az óra témáját és tűzz ki célokat.

Szabályozó UUD: készségek alakulnak ki óraterv összeállításához (meghatározva az óra témáját, célját és céljait), az óra céljainak megvalósításához szükséges tevékenységek tervezését. Fogadja el és mentse el a tanulási feladatot.

IV A tevékenység önrendelkezése

Dolgozzon az óra témáján

Megértés

Töltse ki az „Oroszország természetes övezetei” táblázatot. Tankönyv 98 – 101. o. Páros munka.

Töltse ki az „Oroszország természetes övezetei” táblázatot a tankönyv szövegével

Kognitív UUD: elemző képesség, támogató szavak keresése.

Kommunikatív UUD: a beszélgetőpartner meghallgatásának képessége, mások meghallgatásának képessége, gondolatok kifejezésének, állítások felépítésének képessége, a párban végzett munka szabályainak megértése (felelősségek elosztása, terv készítése) közös fellépés, közös cselekvésekben való megegyezés képessége)

VI Testnevelés perc

"Lazy Eights", "Thinking Cap", "Blink"

Végezze el a gyakorlatokat. aktiválja az agyi tevékenységet, a figyelmet, az észlelés és a beszéd tisztaságát

Személyes UUD: az egészséghez való megfelelő hozzáállás kialakítása.

VII Folytatjuk a munkát

az óra témája

Erősítse meg a tanult anyagot a munkafüzetből származó feladatok elvégzésével.

RT 3., 4. számú feladat teljesítése.

Kognitív UUD: információk keresése és kiválasztása, információ strukturálása, elemzése és szintézise

VIII Reflexió

Visszaverődés

Az „Igaz és hamis állítások” rubrikából a lecke elején és a pillanatban adott válaszok összehasonlítása.

Teszt lebonyolítása a téma elsajátításának megállapítására

Dolgozzon az „igaz és hamis állításokkal”, végezzen tesztet« A Kaukázus Fekete-tenger partja"

Kommunikatív UUD: a párban történő munkavégzés szabályainak megértése (felelősségek megosztása, közös cselekvési terv készítése, közös cselekvésekben való megegyezés képessége)

Összegezve

Kérdéseket tesz fel:

Hol található Oroszország szubtrópusi övezete?

Mi vonzza az embereket a Kaukázus Fekete-tenger partvidékére?

Milyen környezeti problémák merülnek fel a Fekete-tenger partján?

Mit tanácsol azoknak a barátainak, akik a Kaukázus Fekete-tenger partjára mennek nyaralni??

Foglalja össze a leckét kérdések megválaszolásával

Szabályozási UUD: A kitűzött célok és az óra eredményének összehasonlítása, az elvégzett munka önértékelése.

Házi feladat

Házi feladat rögzítése.


Szubtropikus éghajlati övezetek- a földgömb északi és déli féltekéjének földrajzi övezetei, amelyek a trópusi és a mérsékelt égövi övezetek közé terjednek. Az ebben a zónában található területet váltakozó mérsékelt és trópusi éghajlat jellemzi. Ezt a légköri levegő általános keringésének szezonális ritmusai magyarázzák: nyáron a szubtrópusi zónák a passzátszél éghajlati rendszerének hatása alatt állnak, télen - a mérsékelt légtömegek ciklonális keringésének hatása alatt. Kivételt képeznek a keleti külterületek, ahol nyári monszun csapadék figyelhető meg.

Nyáron a levegő átlaghőmérséklete meghaladja a 20 °C-ot, télen - több mint 4 °C. A sarki légtömegek behatolásakor nagy a fagyok és enyhe fagyok valószínűsége (-10 °C-ig). A föld felett a szubtrópusi zónában a szint légköri csapadékés rendszerük jelentősen eltér az óceán part menti régióitól a szárazföldi régiókig. Ez a klímakontinentalitás azonos irányú növekedésével együtt jelentős táji különbségeket határoz meg a természeti övezetek jellemzőiben.

Minden kontinens területén a szubtrópusi övezetekben egyértelműen három fő régió különböztethető meg: a nyugati óceáni vagy mediterrán régió magas páratartalom télen; kontinentális egész évben elégtelen páratartalommal; keleti tengerpart, vagy monszun, nyáron magas páratartalommal.

A szubtrópusi övezet természetes területei

A nyugati óceáni régióban, az úgynevezett félszáraz szubtrópusokon keménylevelű cserjék és erdők övezete található barna talajokon. Az északi féltekén a keménylevelű erdők és cserjék övezete után délkelet felé a szubtrópusi sztyeppek zónái következnek szürkésbarna talajokon. Keleten szubtrópusi félsivatagok és a kontinentális régió sivatagainak övezetei találhatók szürkésbarna és szürke talajokon. Ezek száraz szubtrópusok.

A déli féltekén, a szubtrópusok kontinentális vidékein szürkésbarna talajokon szubtrópusi sztyeppek övezete található. A keleti régiókban nedves szubtrópusok találhatók örökzöld, széles levelű erdőkkel, a magasabb szélességi körökben pedig lombhullató erdők, örökzöld fás szárú növényfajok keveredésével vörös talajon, sárga talajon és sárga-barna talajon. A hegyvidéki területeken a szubtrópusi zóna az erdő-rét (nedves területeken) és az erdő-sztyepp (száraz területeken) magassági övezeti szinteknek felel meg.

A FÁK-országok területén a szubtrópusi zóna felső határa mentén található terület található, ezért itt a természet nem felel meg a szubtrópusokra jellemzőnek. A szubtrópusok a Kaukázus Fekete-tenger partjait, a Krím déli partjait, a Kolchisz, Kura-Araks és Lankaran alföldeket, az Alazani-völgyet és Közép-Ázsia sivatagainak déli peremét foglalják el.

A szubtrópusokon folyó emberi gazdasági tevékenység miatt az erdőket gyakran felváltják az ültetvények és a szántóföldi tájak. Az állatvilágban mérsékelt és trópusi övezetekből származó fajok együtt élnek. Az óceán vizeit a szubtrópusokon a viszonylagos jellemzi magas hőmérséklet(15-16 °C) és a víz magas sótartalma. Az óceánvizek gyenge vertikális keveredése következtében csökken bennük az oxigén és a plankton koncentrációja. Ennek oka a kereskedelmi halak kis száma.

Kapcsolódó anyagok:

2. dia

Fekete-tenger partján

A Fekete-tenger partjának keskeny sávja, amelynek központjában Szocsi városa található, és a hegyoldalak 500-600 m magasságig a szubtrópusi erdők vagy szubtrópusok övezetébe tartoznak. Sebes patakok folynak le a hegyekből. A fák, cserjék és füvek vadul nőnek.

3. dia

Szubtrópusi időjárás

A tél meleg. Gyakran esik az eső. A hó ritkán esik és gyorsan elolvad. A nyár mérsékelten meleg. A tavasz és az ősz nagyon meleg. A tengerpart a tenger és a hegyek között található. A part védve van a hideg és meleg széltől.

4. dia

Nyaralás a Fekete-tenger partján

A Kaukázus Fekete-tenger partvidékének élettelen természete elképesztően gazdag. Mérsékelten forró nyár és meleg tél, tengeri és hegyi levegő egyaránt, gyógyiszap, gyógyító ásványvizek.

5. dia

Növényvilág

A zóna növényvilága gazdag és változatos. A hegyoldalakon 500-600 m magasságban lombos erdők találhatók, ahol tölgy, gyertyán, kőris, hárs, juhar, gesztenye nő.

6. dia

A Kaukázus parkjai

A parkokban örökzöld növények találhatók: Pitsunda fenyő, ciprus, magnólia, tuja, pálma, babér.

8. dia

Az Arborétum növényeit tartalmazza különböző országokban meleg klímával. Ezek az ausztrál eukaliptusz, a libanoni cédrus, a japán birs, a virágos kaktuszok, a bambusz és a sequoia.

9. dia

A parkokban termesztett növények között található szőlő, füge, dió, sárgabarack, barack, körte, almafa, virágos dísznövények.

10. dia

Állatvilág

A védett területek legfigyelemreméltóbb és legnagyobb állatai a bölény, az őz, a vaddisznó, a kaukázusi kecske, a szarvas, a hiúz és a medve.

A sivatagok sajátos jellege meghatározza fő tereik szezonális és egész éves legelőként való használatát. A mérsékelt övi sivatagok északi felében a hús- és faggyú, a moha- és félfinom juhtenyésztés, valamint a hús- és tejtermesztés (szarvasmarha) fejlődik. Ennek az övezetnek a déli részén és a szubtrópusi sivatagokban a fő hely az asztraháni juhtenyésztés, a hús- és gyapjújuh-tenyésztés és a tevetenyésztés. Az öntözött oázisokban itt széles körben képviselteti magát a gyapottermesztés, a kertészet, a szőlőművelés, a rizstermesztés. Közép-Ázsia termeli a Szovjetunióban betakarított gyapot túlnyomó részét. A napsütéses órák nagy száma kedvező tényező a napenergia ipari felhasználásában. A Karakum-sivatagban található Bayram-Ali éghajlati üdülőhely széles körben ismert.

A sivatagi területen Szovjet évek Hatalmas munkát végeztek a földek és a vizes legelők öntözésén. Számos folyón nagy tározókat hoztak létre, és csatornákat ástak. A közép-ázsiai sivatagok öntözésre alkalmas földjei korántsem merültek ki. Az öntözött mezőgazdaság további fejlődését azonban itt nem a talajok, hanem az édesvízkészletek korlátozzák. A sivatagi és félsivatagos zónák öntözött területe több mint 5 millió hektárral növelhető, és a szibériai folyókból származó víz átvitelével - sokkal többel. Az Amu-Darja és a Szir-darja vizének fokozódó kivonása veszélyezteti az Aral-tó létét, amely már több sekély tározóra szakadt, és gyorsan kiszárad. Korszerű szinten tartása a jövőben csak akkor lehetséges, ha vízkészletét szibériai folyók vizével pótolják, ez azonban jelentős környezeti katasztrófához vezet hazánkban. Ahogy manapság látjuk, az Aral-tó területe gyorsan zsugorodik, és a jövőben teljesen eltűnik

Egyes sivatagi vadállatok gazdasági jelentőséggel bírnak. A tavak és folyók mocsaras partjain remekül akklimatizálódó korsakróka, homoki mókus és pézsmapocok nagy számban foghatók itt.

Az ásványkincsek gazdagsága nagy távlatokat nyit ipari fejlesztés sivatagi területek. Itt bányásznak olajat, gázt, barna- és kőszenet, polifémeket, vasat, rezet, mangánt, foszforitokat és mirabilitot. Ha az elmondottakhoz hozzávesszük, hogy a szomszédos hegyvidéki Pamír és Tien Shan nagy vízenergia-tartalékokkal rendelkezik, amelyeket a síkvidéki ipari központok sikeresen tudnak hasznosítani, akkor nehéz túlbecsülni a további gazdasági növekedés lehetőségeit. ezekről a területekről.

A szubtrópusok azok éghajlati övezetek Az egyenlítőtől északra és délre elhelyezkedő földek a trópusok között és mérsékelt övi szélességi körök. A szubtrópusokat forró nyár és meleg tél (t nulla Celsius feletti hőmérséklet) jellemzi, ezért ezeken a területeken az emberek foglalkozása és munkája nem túl változatos.

Spanyolország, Portugália, az USA, Oroszország, Szíria, Irak, Argentína, Dél-Afrika, Ausztrália és más országok megtanultak nyereségesen folytatni a gazdasági tevékenységeket ezekben a régiókban.

Mit csinálnak az emberek a szubtrópusokon?

Főbb tevékenységek:

  • mezőgazdaság,
  • idegenforgalom,
  • halászat.

Spanyolországban és Portugáliában az emberek gyakran foglalkoznak borkészítéssel. Ez egy nagyon jövedelmező üzlet, amely sok bevételt hoz a tulajdonosnak. Ezt számosnak köszönhetően az USA-ban, Oroszországban, Argentínában is megteszik napsütéses napok, amelyek számos növény termesztéséhez szükségesek, beleértve a szőlőt is.

Sokan foglalkoznak teatermesztéssel Kínában (egy óriás ezen a területen), Oroszországban, Argentínában. Mellesleg, Oroszországban van a világ legészakibb ültetvénye a teafajták termesztésére. A magas jövedelem és a tealevelekből származó italok növekvő fogyasztása a termőterület növekedéséhez vezet.

Az USA-ban sok növényt termesztenek az ország déli részén (szubtrópusokon), ami lehetővé teszi a hatalmas ország élelmiszerrel való ellátását és más országokba történő exportálását (az USA a világ egyik legnagyobb búza exportőre ).

Érdemes megjegyezni, hogy a turizmus jól fejlett a szubtrópusi országokban. Barcelona, ​​Lisszabon, Los Angeles, Saint-Tropez, Szocsi és sok más város évente több tízmillió turistát vonz. A tengerparti turizmus különösen fejlett Törökországban, Oroszországban, Spanyolországban, Olaszországban, Görögországban, ahol számos különféle látnivaló található, ami varázslatossá és csodálatossá teszi a nyaralást ezekben az országokban.

A halászat, mint korlátozott erőforrásokkal rendelkező iparág pedig rohamos ütemben növekszik az USA-ban, Oroszországban, Törökországban, az óvilág országaiban és Ausztráliában.

Szintén például Irakban, Szíriában és az Egyesült Államokban fejlett az olajipar, ami rengeteg pénzt hoz, de az olajtermelést számos gazdasági és politikai tényező bonyolítja.



Részesedés: